Związek Podhalan o/Ząb

Aby dostrzec początki Oddziału Związku Podhalan w Zębie, trzeba sięgnąć do lat dwudziestych XX wieku. Wtedy to ks. Słonka z parafii w Poroninie – człowiek bardzo aktywny i światły – inicjował rożne formy społecznej aktywności, grupował ludzi wokół pacy dla innych, a wykorzystując miejscowe walory kultury regionalnej doprowadził do stworzenia tu związkowego ogniska.
 
Działo się to w czasie, kiedy po pożarze kościoła w Poroninie w 1915 r. Zębianie postanowili budować u siebie własny kościół i starali się o utworzenie parafii. Co prawda kościół słuzy   im już od 1921 roku, ale parafię ustanowił książę Metropolita Krakowski kard. Adam Sapieha dopiero  w 1932 r. Na zachowanych z tego roku fotografiach widnieje już w sposób nie budzący sztandar Związku Podhalan w Zębie. Jego działalność w sposób naturalny wiązała się z życiem parafii, a kolejni księża proboszczowie byli mądrymi i aktywnymi organizatorami wielkiego społecznego góralskiego działania. W latach 1932 -1941 był nim pierwszy proboszcz dębiański – ks. Wiktor Błotko, po nim od 1941 r. – ks. Ludwik Mizera. W tym czasie organizowano w Zębie kursy kroju i szycia, kursy gotowania, działały koła dziewcząt i chłopców.
 

Wojna zmusiła do wyciszenia tej pracy, związkowy sztandar ukryto jednak przed okupantem jako symbol naszej polskości, naszej góralskiej tożsamości. Nie było też warunków do prężnej i widocznej działalności Związku w latach50 – i 60-tych – w czasach władzy komunistycznej. Tak było w Zębie  i wielu ogniskach związkowych.
Wiele informacji, którymi dziś dysponujemy pochodzi ze wspomnień najstarszych mieszkańców Zębu i to oni potwierdzają, że w nie było w Zębie ani jednego odpustu, ani jednej procesji Bożego Ciała, żeby nie uczestniczył w nich związkowy sztandar, a Prezes Jan Staszel Maciara wytrwale tej praktyki pilnował. Po jego śmierci przez 10 trudnych lat (1980 – 1989) prezesował Jan Stoch Gronkowian, następnie Franciszek Naglak Pisorz,  od (1990 -2005) na czele Oddziału stał Andrzej Lassak Oborny.Zaś w latach( 2005-2011)prezesurę objął Tomasz Słodyczka.Od 2011 prezesem jest Anna Stoch.